Motokros

 je druh motocyklového sportu. Závody se jezdí na uzavřených terénních tratích. Motocykly jsou speciálně konstruovány pro jízdu v terénu a dělí se do výkonových kategorií podle kubatury.Dnes převážně platí rozlišení na kategorie MX1, MX2 a MX3, na místo dřívějšího značení 125 cm³, 250 cm³ a 500 cm³.

MX1 motocykly kat. I, skupina AI, od 175 cm³ do 250 cm³ pro dvoutaktní motory a od 290 cm³ do 450 cm³ pro čtyřtaktní motory.

MX2 motocykly kat. I, skupiny AI, od 100 cm³ do 125 cm³ pro dvoutaktní motory a od 175 cm³ do 250 cm³ pro čtyřtaktní motory.

MX3 je také nazývána OPEN, neboli neomezená. Kategorie MX3 motocykly kat. I, skupiny AI, od 290 cm³ do 500 cm³ pro dvoutaktní motory a od 475 cm³ do 650 cm³ pro čtyřtaktní motory. Motocykly kategorie MX1 a MX2 se také mohu zúčastnit soutěží třídy MX3.

Freestyle Motocross (FMX)

 Tato motocyklová disciplína, jež vznikla při motokrosových závodech, se v dnešní době těší velké divácké oblibě. Dech beroucí skoky jezdců na upravených motokrosových strojích, předvádějící nejrůznější nebezpečné, ale divácky velmi atraktivní triky. Původ této disciplíny je ve spojených státech, kde se v polovině osmdesátých let během superkrosových závodů začaly objevovat první pokusy o předvádění napínavých skoků. V devadesátých letech začali jezdci vytvářet jednotlivé triky a poté je pojmenovávat.

Průkopníky tohoto nového sportu byli jezdci Mike Metzger,Jeremy McGrath a Mad Mike Jones. První oficiální FMX (freestyle motocross) závody se konali v americkém Castaic Lake v roce 1996. Prvním světovým šampionem se pak stal devatenáctiletý Španěl Edgar Torronteras. O dva roky později je pak založena mezinárodní asociace freestyle motokrosu pod zkratkou [IFMA].

V České republice je průkopníkem freestyle motokrosu sportu Petr Kuchař. Jako první v Evropě skočil salto na motocyklu tzv. „backflip“. Česko se může pyšnit i dalším rekordem ve freestyle motokrosu, když se stal nejmladším jezdcem na světě, který skočil backflip tehdy 14letý [Petr Pilát]. Naši jezdci tak patří mezi špičkovou tohoto sportu a zúčastňují se série mistrovství světa. Dalším českým jezdcem je i Matěj Česák.

Supercross

Supercross je druh motocyklového sportu, zahrnující závody specializované na vysoký výkon off-road motocyklů, na uměle vyrobených polních cestách. Skládá se z prudkých skoků a překážek. Profesionální Supercross soutěžní závody se konají hlavně v baseballových a fotbalových stadionech. Supercross tratě mají obecně mnohem kratší rovinky a utažené zatáčky a jsou více techničtější než motokrosové tratě, vzhledem k omezenému prostoru kryté arény.

 Enduro

Je motocyklový sport, při němž je úkolem jezdce na motocyklu projet terénním úsekem v co nejkratší době.

Závodí se na přírodní trati s hlinitým nebo hlinitopísčitým povrchem na speciálním motocyklu, který musí splňovat nutnou výbavu pro silniční provoz. Trať se skládá z testů a přejezdů. Testy jsou na vytyčené trati a měří se na nich čas průjezdu. Testy bývají nejčastěji ve formě cross testu (jezdí se po vytyčené motokrosové trati nebo na louce) či enduro testu (kdy se jezdí velmi náročný terén s prudkými výjezdy a sjezdy). U přejezdů se neměří čas, ale je nutno dojet ve stanoveném čase na start dalšího testu. Na přejezdové trase jsou kontrolní místa, která jezdec nesmí vynechat, jinak dostává trestné body, nebo hrozí vyloučení ze soutěže. Přejezdové trasy mohou vést i po běžných komunikacích nebo obcemi, kde závodník musí dodržovat pravidla silničního provozu.

Vrcholovým podnikem je mistrovství světa. Sportovci se sdružují pod Mezinárodní motocyklovou federaci FIM. Nejznámější motocyklovou soutěží v enduru je Mezinárodní motocyklová šestidenní nebo vytrvalostní závody typu Rallye Dakar.

Slovo enduro je odvozeno z anglického endurance (výdrž).

 

 

Zdroj Wikipedia